Študujeme dopravu - exkurzia

V utorok 6.februára 2024 študenti z odboru prevádzka a ekonomika dopravy zamenili školské lavice za cestu do Bratislavy.

Dostali sme ponuku zúčastniť sa na podujatí Študuj dopravu, ktoré organizuje Ministerstvo dopravy SR a tentokrát bolo vzhľadom na výhodnú polohu Bratislavy zamerané na vodnú dopravu a aj na cestovný ruch.

Naša exkurzia spočívala z návštevy dvoch prístavov - osobného a nákladného. Najskôr sme sa autobusom presunuli medzi lodné kontajnery, kde sme videli rôzne možnosti prepravy kontajnerov i celých cestných návesov. Pozornosť pútali obrovské žeriavy na manipuláciu s tovarmi, veľké bazény, ktoré okrem iného slúžia na núdzové odstavenie lodí v prípade zlých podmienok na Dunaji, či vysoké rady uložených kontajnerov. Súčasťou nákladného prístavu je aj Dopravný úrad SR, divízia vnútrozemskej plavby, kde sme mali možnosť spoznať pravidlá plavby na Dunaji a vidieť vodný dispečing na riadenie pohybu lodí na našej najväčšej rieke.

V areáli nákladného prístavu sa nachádza aj železničná vlečka, čiže sme videli aj železničné vozne naložené návesmi pripravené na ďalšiu prepravu po železničných tratiach.

Po prehliadke sme sa vrátili do osobného prístavu a prešli sme si tri rôzne výletné lode, kde sme videli zázemie lodí, ako sú izby pre hostí, izby pre členov posádky či napríklad aj centrálne riadiace stanovište lode s množstvom ukazovateľov a prístrojov.

Na lodiach mali prezentačné stanoviská rôzne inštitúcie, ktoré sa zaoberajú práve vodnou dopravou a mali sme možnosť pýtať sa na to, čo nás zaujímalo či odpovedať na zopár jednoduchých testových otázok a niečo pekné si odniesť.

 Exkurzia bola naozaj obohacujúca, v jeden deň sme my ako študenti mali možnosť vidieť rôzne druhy dopravy - železničnú pri ceste do a z Bratislavy a kúsok trate v nákladnom prístave; vodnú v podobe oboch prístavov a viacerých lodí; cestnú najmä vo forme kamiónov v nákladnom prístave, ktoré buď niečo doviezli, alebo odvážajú a tiež mestskú hromadnú dopravu a všetky jej zložky, ktoré v Bratislave premávajú, teda autobusy, trolejbusy a električky. Na prepravu na breh Dunaja sme sa dostali práve električkou, čiže sme videli aj proces nadväznosti a súdržnosti systému MHD v Bratislave.

Záverom stačí napísať, že to, čo sa snažíme naučiť v našej škole na bežnom vyučovaní, sme si mali možnosť pozrieť aj v praxi a zistiť, že svet dopravy je veľmi zaujímavý, a teda dopravu sa naozaj oplatí študovať. Cieľ podujatia – zvýšiť záujem o štúdium dopravných odborov, sa podarilo naplniť.

 

Matej Chochel (I.E) a kol.


Fotogaléria

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Apríl 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30