GRÉCKO

Na čo si pomyslíte, keď sa povie Grécko a Atény? More, teplo, dovolenka, olivový olej a antická história?  Podobnými otázkami sa zaoberali aj študenti SPŠ Považská Bystrica, ktorí sa zúčastnili výmenného týždňového pobytu v Aténach v rámci projektu EuroGebra - programu Erasmus+.

Stredná škola na predmestí Atén – Petroupoli hostila okrem tímu SPŠ aj študentov a učiteľov z Turecka, Poľska a Veľkej Británie.  Tieto krajiny spoločne s domácim Gréckom absolvovali už tretie spoločné stretnutie zamerané na výmenu skúseností a riešenie matematických úloh pomocou programu Geogebra.

Celý pobyt a aktivity sa uskutočnili vo veľmi priateľskej atmosfére, ku ktorej prispeli všetci zúčastnení. Chlapci a dievčatá zo SPŠ sa aktívne zapájali do pracovnej časti aj organizovaných voľnočasových aktivít.  „Zodpovedne sme sa pripravili na reprezentáciu našej školy SPŠ Považská Bystrica a naši študenti mali úspech, patrili medzi najšikovnejších a podobne ako pri predchádzajúcom pobyte v Poľsku sa v medzinárodnej konkurencii nestratili. Po týždni bolo cítiť, ako im stúplo sebavedomie“,  povedal učiteľ SPŠ a jeden z koordinátorov projektu Pavol Heššo.

 Zmiešané pracovné tímy, matematika, angličtina, pracovné listy, grécke špeciality na desiatu - týmito slovami možno zhrnúť program študentov každý deň v škole. Okrem pracovnej časti hosťujúca škola pripravila aj bohatý kultúrny program a rôzne výlety. Každý deň po práci s pracovnými listami bol vyplnený nejakou zaujímavou akciou: túra v horách Parnitha, jazda lanovkou, návšteva múzea antických technológií, výlet na pobrežie a prehliadka chrámu Poseidona, kultúrna exkurzia do mýtickeho miesta Delphi a samozrejme  výstup na skalu Acropolis a prehliadka slávneho Parthenonu -symbolu Atén. Za týmito akciami sa skrýva veľa cestovania, pekných výhľadov a množstvo dojmov a zážitkov.  Z reakcií študentov vyplýva, že každý okamžik bol prežitý naplno:

Karin Balogová, III. E

Možnosť cestovať do Grécka bol pre mňa obrovský zážitok. Bolo úžasné spoznávať miestnu kultúru, ochutnávať ich jedlá, stretávať sa každý deň s novými spolužiakmi z rôznych krajín a cítiť, akí sú priateľskí. Uvedomila som si, aké je dôležité vedieť cudzí jazyk, ktorý nás všetkých spájal. Ďakujem našim učiteľom, že ma vybrali a Erasmu+ za nezabudnuteľné zážitky.

Nikola Kurejová, III. E

Veľa krásnych zážitkov a spomienok, nových kamarátov, nová kultúra a uvoľnená skvelá atmosféra. Erasmus mi dal možnosť spoznať moju vysnívanú krajinu a možnosť po prvýkrát letieť. Overila a zdokonalila som si svoju angličtinu a vedomosti z matematiky. Ak by som mala možnosť ísť znova, neváhala by som ani chvíľu.

Rudolf Mateášik, III. B

Som veľmi rád, že som sa mohol dostať do krajiny ako Grécko a ešte zadarmo. Prvý raz som letel lietadlom a bolo to vážne zaujímavé. Dievčatá sa na začiatku báli každého otrasu, ale ja so spolužiakom sme si to užívali.

Postupne sme sa viac zbližovali ako tím a aj s ostatnými v programe. Všimol som si, že ľudia sú tam priateľskejší a pohodovejší ako u nás doma. Hneď prvá Grékyňa nás privítala objatím.

Osobne som sa ani nechcel vrátiť domov, keďže väčšina miestnych vecí mi vyhovovala viac ako doma. Ale čo narobíte. Myslím si, že tento výlet mi dal veľa dobrých skúseností, naučil som sa nové veci, ochutnal nové jedlá a spoznal nových ľudí, na ktorých tak ľahko nezabudnem, hoci si s nimi nemám ako písať, keďže nie som na sociálnych sieťach.

David Pobežal, III.B

Celkový dojem z tohto pobytu je veľmi dobrý, spoznal som nových kamarátov, naučil sa veľa nového a zažil skvelý týždeň. Páčilo sa mi, že sme spolupracovali v skupinách a nedelili sa na východ alebo západ.  Zdokonalil som sa v angličtine a matematike a na pracovných stretnutiach som spoznal nové veci, ktoré som doteraz nepoznal. Odnášam si množstvo zážitkov a spomienok.

Všetky tieto slová dokazujú, že pobyt v Grécku bol mimoriadne vydarený. Pre všetkých zúčastnených Atény už nie sú len mestom na mape, ale miestom, s ktorým sa spájajú konkrétne spomienky a dobré pocity. Myšlienka Erasmu+ o otváraní nových obzorov sa naplnila.

 Na záver je dôležité  dodať, že týmto týždňom náš projekt ešte nekončí, čaká nás ďalšie stretnutie, v októbri pokračujeme výmenným pobytom so študentmi v Turecku.


Fotogaléria

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Júl 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31